Leczenie impotencji

Jak już wspomniano wcześniej, najpierw podłoże impotencji musi zostać prawidłowo rozpoznane, gdyż od tego uzależniony jest rodzaj terapii. Pamiętajmy, że celem leczenia jest nie tylko usunięcie objawów, ale także, a może nawet przede wszystkim, jej przyczyn.

W przypadku impotencji psychogennej, czyli spowodowanej przez czynniki typu stres, depresja, zaburzenia emocjonalne i psychiczne leczenie opiera się głównie na metodach psychoterapii. Jej rodzaj również jest uzależniony od podłoża choroby. Jeśli podłożem impotencji są zahamowanie i urazy seksualne oraz nerwice i negatywny wpływ środowiska rodzinnego, wówczas zalecana jest psychoterapia indywidualna. Jeśli jednak podłożem impotencji są zaburzone relacje w związku, wówczas konieczna jest terapia partnerska. Można również zastosować hipnozę, bądź desensyblizację (forma odczulania w wyobraźni), gdy podłożem impotencji są fobie.

W przypadku impotencji na tle hormonalnym wystarczy podanie odpowiednich hormonów. Gdy mamy do czynienia z impotencją neurogenną, mamy do wyboru kilka technik. Poczynając od masażu, poprzez leki stymulujące układ nerwowy, elektroterapię, aż do pomp próżniowych.

W impotencji związanej z zaburzeniami krążenia najczęściej stosuje się iniekcje w ciała jamiste członka. Obecnie popularną metodą są iniekcje, które pacjent po uprzednim „przeszkoleniu” przez lekarza, wykonuje samodzielnie (lub z partnerką) w domu. Jest to zabieg bardzo prosty, a wkrótce po nim możliwe jest współżycie. Może zdarzyć się tak, że z czasem krążenie się poprawia i iniekcje są coraz rzadsze lub też przestają być konieczne.

W leczeniu impotencji wykorzystuje się również niekiedy metody operacyjne, jak na przykład wszczepienie protezy w członek, czy też operacje naczyń członka. Jednak są to bardzo specyficzne przypadki.

Dużą popularnością cieszą się też licznie reklamowane środki wspomagające potencję, na przykład Viagra. Stosowanie tabletek jest bardzo wygodne. Co prawda nie jest to tania metoda, ale efekt działania widać już po chwili. Dzięki temu zazwyczaj możliwe jest odbycie stosunku. Należy jednak pamiętać, że środki te nie są skuteczne w stu procentach, oraz, że nie leczą one przyczyn choroby a jedynie chwilowo maskują objawy. Ponadto, jak każdy lek, mogą wywoływać działania niepożądane np. w postaci bólu głowy, rumienia twarzy.

Bez względu na to, jakie jest podłoże impotencji należy koniecznie podjąć leczenie. Współczesne metody umożliwiają powrót do aktywnego życia seksualnego, a co za tym idzie podnoszą samoocenę wśród mężczyzn i poprawiają relacje z partnerką.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *