Męskie dysfunkcje seksualne

Pojęcie męskości jest bardzo głęboko zakorzenione w naszej kulturze. Jednocześnie tematy dotyczące współżycia w większości rodzin nadal pozostają w strefie tabu. Dlatego też młodzi chłopcy zdobywają „doświadczenie” seksualne na własną rękę, na podstawie rozmów z rówieśnikami i informacji zaczerpniętych z „fachowej” literatury oraz Internetu. Powoduje to umocnienie się w ich świadomości wielu absurdalnych mitów na temat „prawdziwego mężczyzny”, może także wywierać ogromny wpływ na jakość przyszłego życia seksualnego.

Bardzo popularne wśród dojrzewających chłopców jest porównywanie wymiarów penisa. Uważają oni, że tylko odpowiedni rozmiar gwarantuje udany seks. Co gorsza, często wśród dorosłych mężczyzn można spotkać podobne praktyki. Docinki ze strony „lepiej wyposażonych” kolegów mogą powodować poważne problemy w późniejszych kontaktach seksualnych. Tymczasem to nie rozmiar wpływa na jakość seksu. Męskości nie da się zmierzyć długością prącia. Tak naprawdę, osiągnięcie orgazmu przez kobietę nie zależy od głębokości penetracji. Żadne prącie nie jest za małe ani za duże do osiągnięcia zadowolenia seksualnego.

Niestety, wielu mężczyzn przywiązuje tak wielką wagę do tego narządu, że zaczyna on być traktowany niemal jak odrębna, trzecia osoba w związku. Dlatego właśnie, kompleksy związane z rozmiarem i wyglądem penisa mają ogromny wpływ na zdolności seksualne mężczyzn.

Dodatkowo bardzo silna potrzeba doprowadzenia do „finału” sama w sobie powoduje tak mocną blokadę, że uniemożliwia nie tylko wytrysk, ale również sam wzwód. Jest to wynikiem silnego, głęboko zakorzenionego przeświadczenia, że jeśli nie jesteś zdolny do seksu, to nie jesteś prawdziwym mężczyzną. Niestety, im silniejsza presja, tym mizerniejszy efekt.

Prawidłowy i satysfakcjonujący przebieg stosunku płciowego zależy od bardzo wielu czynników, zarówno psychicznych, socjalnych, jak i od motywacji psychicznej, stopnia pożądania, a także od prawidłowego funkcjonowania organizmu, między innymi od prawidłowego przepływu krwi w narządach.

Zdolności seksualne bardzo mocno związane są z wiekiem i etapem rozwoju fizycznego i psychicznego mężczyzny. Największa sprawność seksualna przypada około dwudziestego roku życia. Wzwód i wytrysk następują wówczas bardzo szybko. Do erekcji wystarczą drobne bodźce. Problem zaczyna się koło pięćdziesiątki. Potencja wówczas nieco słabnie. Potrzeba więcej czasu i silniejszych bodźców aby osiągnąć wzwód. Nie oznacza to jednak spadku „męskości”. Przedłużone oczekiwanie na wytrysk może być właśnie tym czasem, który całkowicie poświęcony jest potrzebom partnerki.

Na zaburzenia potencji bardzo często wpływa codzienny tryb życia. Panowie w średnim wieku zazwyczaj lwią część czasu poświęcają sprawom zawodowym. Nadmiar pracy i związany z nią ogromny stres i przemęczenie uniemożliwiają satysfakcjonujące współżycie.

Do najczęstszych zaburzeń seksualnych możemy zaliczyć między innymi osłabienie popędu płciowego. Ma ono miejsce wówczas, gdy teoretycznie w pełni zdolny do współżycia mężczyzna nie wykazuje zainteresowania seksem, nawet w bardzo podniecających sytuacjach.

Inną formą zaburzeń seksualnych jest impotencja. Są to problemy związane ze wzwodem, lub całkowity jego brak. Mimo chęci, współżycie jest w takim przypadku niemożliwe.

Wśród różnych zaburzeń seksualnych pojawia się również priapizm, czyli przedłużenie wzwodu. Długotrwały wzwód prowadzi do bólu, który skutecznie uniemożliwia osiągnięcie pełnej satysfakcji.

Często spotykanym problemem są również zaburzenia ejakulacji. Zbyt wczesny lub zbyt późny wytrysk uniemożliwia partnerom osiągnięcie jednoczesnej, pełnej satysfakcji.

We wszystkich tych przypadkach przyczyny zaburzeń są podobne. Duże znaczenie ma wspomniany wcześniej wiek, ale również związek z partnerem i jego przebieg. Jeśli mężczyzna nie dogaduje się z partnerką w sprawach codziennych, trudno jest osiągnąć satysfakcję w łóżku. Ogromne znaczenie ma również przemilczanie własnych potrzeb, przeżyć i upodobań seksualnych. Brak rozmowy na ten temat często okazuje się barierą uniemożliwiającą współżycie.

Na życie seksualne wpływa także ogólny stan zdrowia. Takie schorzenia, jak na przykład cukrzyca, astma, nadciśnienie tętnicze, niedoczynność tarczycy mają ogromny wpływ na potencję. Również przyjmowanie niektórych leków (zwłaszcza przeciwnadciśnieniowych, antydepresyjnych), alkoholizm, nadwaga, środki pobudzające czy sterydowe mają gigantyczny wpływ na zdolności seksualne mężczyzn.

Dużą rolę odgrywają także wspomnienia z dzieciństwa, oraz sposób wychowania, który sferę seksualną traktuje jak coś złego.

Wszystko to może spowodować znaczne osłabienie popędu płciowego lub długotrwałą impotencję.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *