Cukrzyca a impotencja

Cukrzyca jest chorobą dotykającą około 5% społeczeństwa. W jej przebiegu dochodzi do zwiększenia poziomu glukozy we krwi. Nadmierny jej wzrost może doprowadzić do śpiączki cukrzycowej. Nie ma możliwości wyleczenia, leczenie polega na stałym obniżaniu poziomu glukozy poprzez regularne podawanie insuliny. Najczęstsze objawy cukrzycy to: zwiększone pragnienie i częste oddawanie moczu, pogorszenie wzroku, swędzenie całego ciała, częste zapalenia śluzówki jamy ustnej, pochwy lub członka, bóle głowy, częste kurcze łydek (zwłaszcza w nocy).Objawy te pojawiają się i nasilają stopniowo. Choć czasem, zwłaszcza u dzieci, mogą pojawić się nagle.

Cukrzyca ma bardzo duży wpływ na funkcje seksualne mężczyzn. Z początku pacjenci chorzy na cukrzycę mają sporadyczne kłopoty seksualne. Niektórzy uzyskują wzwód, ale nie mogą go utrzymać, inni uzyskują tylko niepełną erekcję prącia. Do całkowitej niezdolności do odbycia stosunku płciowego dochodzi przede wszystkim u tych pacjentów, u których cukrzyca ma przebieg długotrwały.

Kłopoty ze wzwodem są określane przez lekarzy jako „ciche powikłanie cukrzycy”, ponieważ większość mężczyzn nie zgłasza tego problemu lekarzowi, nie wierząc w możliwość skutecznej terapii lub po prostu bagatelizując go.

Kłopoty z potencją są bardzo silnie związane z cukrzycą. Dwóch na trzech cukrzyków dotyka impotencja. Często jest ona jednym z pierwszych objawów cukrzycy. Dlaczego tak się dzieje?

Otóż do erekcji dochodzi poprzez napełnianie się krwią ciał jamistych prącia pod wpływem impulsów nerwowych.  Cukrzyca upośledza funkcje seksualne na dwa sposoby. Po pierwsze, dochodzi do uszkodzenia naczyń krwionośnych, zarówno małych {mikroangiopatia), średnich jak i dużych (makroangiopatia). Proces ten jest nieco podobny do miażdżycy, powoduje niedrożność i zwężanie naczyń krwionośnych. W ten sposób dopływ krwi do członka zostaje zablokowany, co utrudnia lub całkowicie uniemożliwia erekcję. Ponadto cukrzyca uszkadza układ nerwowy (tak zwana neuropatia cukrzycowa). Powoduje ona uszkodzenie części wegetatywnej układu nerwowego, która jest odpowiedzialna za prawidłowe funkcjonowanie narządów a co za tym idzie zaburzone zostaje przewodzenie impulsu nerwowego do prącia.

Leczenia tego typu dysfunkcji seksualnych należy rozpocząć od prawidłowego leczenia cukrzycy. Dopiero po unormowaniu poziomu glukozy można rozpocząć leczenie impotencji. Poza tym mogą tu być stosowane wszystkie techniki wykorzystywane do leczenia impotencji: aparaty próżniowe, iniekcje do ciał jamistych, zabiegi chirurgiczne, implanty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *