Impotencja psychiczna

Impotencja psychiczna ma nieco głębsze podłoże. Wielu mężczyzn przesadnie boi się porażki w łóżku. Zastanawiają się, czy sprostają oczekiwaniom partnerki czy spiszą się jako kochankowie. panicznie boją się wyśmiania, docinek, pogardy ze strony partnerki. Lęk ten może powodować wprost odwrotne skutki. Im bardziej skupiamy się na tym aby stosunek się udał, tym częściej występują zaburzenia wzwodu. Takie sytuacje najczęściej mają miejsce na początku związku, gdy partnerzy dopiero wzajemnie się poznają, są bardzo zaangażowani emocjonalnie i chcą się pokazać z jak najlepszej strony.

Inna kwestia powodującą brak lub zaburzenia wzwodu u mężczyzny może być lęk przed niechciana ciążą. Jest on tak silny, że mimo osiągnięcia wzwodu w trakcie pieszczot nie jest możliwe utrzymanie go do odbycia pełnego stosunku. Często również pojawia się lęk przed zakażeniem się chorobami wenerycznymi, czy też wirusem HIV.

Bardzo często psychiczne podłoże impotencji dotyczy wcześniejszych przeżyć, na przykład z okresu dzieciństwa. Doświadczanie przemocy fizycznej i psychicznej, gwałt, poniżanie, będą powodowały problemy w późniejszym życiu seksualny. Są to najtrudniejsze do wyleczenia przypadki, gdyż przyczyna impotencji tkwi głęboko w podświadomości i bardzo trudno ją  stamtąd wydobyć, a jeszcze trudniej wyleczyć. Skutek może przynieść tylko długotrwała terapia i współpraca z psychologiem.

Zdarza się, ze impotencja wynika z ukrytych skłonności homoseksualnych mężczyzny. Mogą się one pojawić już po podjęciu aktywnego życia seksualnego. Czasem mężczyzna nie przyznaje się do tego, jest to temat wstydliwy. Tym niemniej seks z kobietą staje się w takiej sytuacji niemożliwy.

Charakterystyczne dla impotencji powstającej na tle psychicznym jest to, że zaburzenie wzwodu pojawia się nagle i zupełnie niespodziewanie (jeszcze podczas poprzedniego stosunku problemów ze wzwodem nie było). Tymczasem nocne i poranne wzwody członka są zachowane, a podczas masturbacji następuje pełna erekcja, podobnie zresztą podczas pieszczot wstępnych.

Problem impotencji psychicznej dotyka częściej młodych mężczyzn, którzy dopiero rozpoczynają aktywne życie seksualne. W niektórych przypadkach mężczyźni boją się złośliwych uwag, czy też wyśmiania nie jedynie umiejętności ale nawet samego wyglądu członka. Zdarza się, że jest on niewielkich rozmiarów, bądź zakrzywiony, co w męskim pojęciu spowoduje, że nie będą w stanie dać kobiecie rozkoszy. Często zapominają oni, że satysfakcji seksualnej nie mierzy się kształtem i rozmiarem penisa, gdyż jedno z drugim nie ma absolutnie nic wspólnego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *