Palenie a impotencja

Wszyscy zdajemy sobie sprawę ze szkodliwości palenia papierosów. O tym, że mogą powodować raka, choroby serca i układu krążenia wie każde dziecko. Zresztą, odpowiednie informacje są umieszczone na opakowaniu. Ale czy zastanawialiście się kiedyś, jaki wpływ ma palenie na funkcje seksualne?

Wielu mężczyzn, u których zaczynają pojawiać się pierwsze zaburzenia funkcji seksualnych, nawet w najśmielszych marzeniach nie połączyłoby ich z papierosem. A jednak. Badania są szokujące. U palaczy między 30 – 49 rokiem życia ryzyko impotencji zwiększa się aż o 54%! Około 115 tysięcy Polaków w tym wieku cierpi na impotencję wywołana paleniem! A co z osobami, które palą biernie? Na ten temat nie posiadamy danych, a procent byłby pewnie nie mały.

Jak to się dzieje, że papieros tak bardzo wpływa na funkcje seksualne? Możliwości jest wiele.

  1. Miażdżyca tętnic. Występuje u 20% palaczy z impotencją. Zbyt niskie ciśnienie krwi powoduje , że mniejsze jej ilości docierają do członka utrudniając znacznie wzwód.
  2. Skurcz tętnic, czyli gwałtowne skurcze naczyń krwionośnych prącia. Są one skutkiem natychmiastowego i bezpośredniego pobudzenia mózgu przez nikotynę a to z kolei zmniejsza napływ krwi do prącia.
  3. Rozszerzanie żył. Jest ono wynikiem uszkodzenia przez nikotynę mechanizmów zastawkowych w żyłach, które mają za zadanie zatrzymać krew w prąciu. Skutkiem tego krew odpływa zbyt szybko i utrzymanie erekcji nie jest możliwe.

Nikotyna może również w inny sposób upośledzać funkcje seksualne, na przykład powodując zmniejszenie ilości wydzielanego nasienia, zmniejszenie liczby plemników, upośledzenie kształtu i żywotności plemników.

Palenie papierosów może również pośrednio wpływać na potencję. Wiemy, że nikotyna zwiększa ryzyko zawałów, nadciśnienia, chorób serca. Natomiast wszystkie te schorzenia same w sobie mogą prowadzić do wystąpienia impotencji.

Niestety, większość mężczyzn nie łączy zaburzeń seksualnych z paleniem papierosów. A gdy problem już się nasili trudno im uwierzyć, że to ten niewinny, codzienny papierosek doprowadził do takiego stanu. Wtedy szybko starają się rzucić palenie. Niestety, zerwanie z nałogiem nie spowoduje cudownego uzdrowienia z impotencji. Ale na pewno znacznie przyspieszy efekty leczenia.

Dlatego następnym razem, sięgając po papierosa „po”, warto się zastanowić nad jego następstwami dla naszego pożycia. W przeciwnym razie może się okazać, że nie ma „po” czym go zapalić.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *