Problem ze wzwodem

Zaburzeniami erekcji określamy sytuacje, gdy penis nie jest w stanie osiągnąć wzwodu. Może się również zdarzyć, że wzwód zostanie osiągnięty, ale na bardzo krótko, co nie pozwoli na penetrację.

Przyczyn takiego stanu rzeczy jest wiele. Oczywiście, przy jednorazowej „wpadce” nie mówimy jeszcze o zaburzeniach erekcji. Organizm ludzki nie jest doskonałą maszyną i życie codzienne, przemęczenie, stres, mocno wpływają na sytuacje intymne. Wystarczy wypocząć, aby wszystko wróciło do normy. Dopiero, gdy ponad jedna czwarta prób kończy się niepowodzeniem mamy do czynienia z zaburzeniami erekcji.

Wśród przyczyn zaburzeń erekcji wyróżnić możemy te o podłożu psychicznym i fizycznym. Do czynników fizycznych zaliczamy między innymi: cukrzycę, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę tętnic, choroby prostaty (gruczołu krokowego), urazy kręgosłupa, zaburzenia gospodarki hormonalnej, uszkodzenia penisa, używki. Do grupy psychicznych przyczyn zaburzeń erekcji zaliczamy: przemęczenie, długotrwały stres, stany lękowe, małą ilość snu, lęk przed kontaktami z kobietami, niską samoocenę.

W przypadku długotrwałych i niezależnych od partnerki zaburzeń erekcji przyczyna zazwyczaj ( w dwóch trzecich przypadków ) jest pochodzenia organicznego i najczęściej jest to:

  • nabyte lub wrodzone zaburzenie przepływu krwi w tętnicach prącia,
  • zwiotczenie ciał jamistych prącia w wyniku zmian starczych lub uszkodzeń,
  • krótkie połączenia między naczyniami prącia (zmiana wrodzona),
  • choroby ośrodkowego układu nerwowego, np.: porażenia, półpasiec, stwardnienie rozsiane, guzy.

Zaburzenia erekcji określa się dziś popularnie skrótem ED (z ang. Erectile Dysfunction). Według danych statystycznych w Polsce na zaburzenia wzwodu cierpi około 3,5 miliona mężczyzn, ale  tylko 36% z nich ma tego świadomość, a jedynie około 236 tysięcy było leczonych.

Można wyróżnić kilka rodzajów zaburzeń erekcji. Najdotkliwszy z nich to jej całkowity brak. Bez względu na intensywność podniety penis nie jest w stanie osiągnąć wzwodu. Ani długość, ani jakość stymulacji seksualnej nie są w stanie tego zmienić.  Może się również zdarzyć, ze wzwód będzie niepełny lub krótkotrwały. W przypadku wzwodu niepełnego, penis nie osiąga stanu odpowiedniego usztywnienia, co uniemożliwia odbycie pełnego stosunku. W przypadku wzwodu krótkotrwałego, penis jest odpowiednio usztywniony, ale wzwód ustępuje jeszcze przed wytryskiem i osiągnięciem orgazmu, a czasem nawet przed umieszczeniem penisa w pochwie. We wszystkich trzech przypadkach odbycie pełnego stosunku z partnerką jest niemożliwe.

Do zaburzeń erekcji zaliczamy również przedwczesny wytrysk. Oznacza to, że do wytrysku nasienia dochodzi dzięki samemu bodźcowi seksualnemu (jeszcze przed rozpoczęciem stosunku), lub już po kilku pierwszych sekundach zbliżenia. Problem ten dotyczy głównie młodych mężczyzn, rozpoczynających życie seksualne, którzy nie maja jeszcze odpowiedniej „wprawy” i „praktyki”. W tym przypadku problem najczęściej mija samoczynnie wraz z upływem czasu.

Innym zaburzeniem erekcji jest priapizm, czyli przedłużony wzwód. Jego następstwem jest bardzo silny ból. Przyczyną bolesności w trakcie stosunku może być zwężenie napletka.

Prowadzenie zdrowego trybu życia, ograniczenie używek typu alkohol, papierosy, może w znaczny sposób zmniejszyć problemy z erekcją. Z przedwczesnym wytryskiem można spróbować sobie poradzić dzięki specjalnym ćwiczeniom. Wymaga to jednak wiele cierpliwości ze strony obojga partnerów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *