Problemy z erekcją u młodych mężczyzn

Wbrew ogólnemu przeświadczeniu impotencja coraz częściej dotyka młodych mężczyzn, przed trzydziestym rokiem życia. Wielu panom, również młodym, zdarza się sporadycznie brak erekcji. Najczęściej jest to wynik przemęczenia, stresu, zbyt dużej ilości alkoholu, lub innych używek. Jeśli problem stanowi pojedynczy przypadek – nie ma powodu do niepokoju. Jeśli natomiast zaczyna pojawiać się regularnie – mamy do czynienia z impotencją.

Przyczyny niemocy seksualnej są u młodych mężczyzn podobne jak w przypadku impotencji u mężczyzn w wieku średnim. Do najczęściej wymienianych możemy zaliczyć:

–          Przyczyny psychogenne ( nadmierny stres, depresja, lęk przed niepowodzeniem seksualnym).

–          Przyczyny organiczne (przewlekłe choroby, np. cukrzyca, nadciśnienie; wady i choroby serca, alkohol, papierosy, środki dopingujące, sterydy, i inne używki).

Duży wpływ na potencję ma w tym przypadku nadużywanie alkoholu, częsty brak snu, nieodpowiednia dieta, stosowanie używek (np. sterydów, niektórych narkotyków).

Zaburzenia potencji w młodym wieku pojawiają się zazwyczaj nagle, z dnia na dzień. Dodatkowo nie ma problemów ze wzwodem w czasie masturbacji, czy gry wstępnej.

Zdecydowaną przewagę mają w tym przypadku czynniki psychiczne. Zazwyczaj są to stany lękowe. Może to być lęk przed nieplanowana ciążą, przed zarażeniem się różnymi chorobami. Ale najczęściej jest to lęk przed niepowodzeniem. Młody człowiek rozpoczynający aktywne życie seksualne, chce za wszelką cenę udowodnić swoją męskość. Chce pokazać partnerce, że jest prawdziwym mężczyzną, potrafiącym w stu procentach sprostać jej oczekiwaniom. Jednocześnie brak mu doświadczenia i pewności siebie. Dotychczasową wiedzę zdobywał w Internecie, gazetach, od kolegów, którzy „już to robili”. Lęk przed wyśmianiem jest wiec ogromny. Porażka bowiem głęboko godzi w jego męskie ego. Jeszcze trudniej jest gdy łączy go z partnerka więź emocjonalna. Wtedy pragnienie bycia „macho” jest jeszcze silniejsze. Im większa presja i lęk przed porażką, tym większe prawdopodobieństwo niepowodzenia. Z kolei jeśli młodemu mężczyźnie zdarzy się takie niepowodzenie zaczyna on myśleć o sobie jak o nieudaczniku, jakby nie był prawdziwym mężczyzną. Lęk przed kolejna kompromitacją pogłębia się, co powoduje coraz większe trudności z erekcją, aż w końcu prowadzi do impotencji. Problem ten częściej dotyka mężczyzn zakompleksionych, o bardzo niskiej samoocenie, którzy często w okresie szkolnym są obiektem drwin kolegów.

Problem impotencji u młodych mężczyzn może mieć również dużo głębsze podłoże. Zdarza się, że jest on wynikiem traumatycznych przeżyć z dzieciństwa. Znęcanie się rodziców nad dzieckiem, wyzwiska, bicie, a czasem gwałt, powodują zachwianie samooceny i bardzo poważne problemy seksualne. Znęcanie się kolegów w szkole, zwłaszcza fizyczne, może przynieść podobne skutki.

Impotencja w tym wieku może wynikać również z ukrywanego, bądź jeszcze nie do końca odkrytego, homoseksualizmu.

Jedyną formą leczenia jest w większości tych przypadków psychoterapia. Natomiast impotencję organiczną w każdym wieku leczy się podobnie.

Dołącz do rozmowy

2 komentarze

  1. Czytalem jakis artukul w sieci, ze problemy z erekcja moga byc spowodowane przez chrapanie. Chodzi tutaj dokladnie o problemy z dotlenieniem organizmu.

  2. Witam
    mam 22 lata, moj partner ma 23 lata, jstem jego pierwsza parterka seksualna. ja wczesniej mialam jednego partnera. bardzo sie kochamy, i wiem, ze bardzo pociagam mojego chlopaka. nie ma zadnego problemu z erekcja w czasie gry wstepnej, ale kiedy on chce we mnie wejsc, jego erekcja opada, lub juz chwile po tym, jak we mnie wejdzie. zdarzylo sie tak kilkukrotnie, ale pare razy udalo nam sie kochac 'normalnie’. narazie nie poruszalismy tego tematu, ale mam taki zamiar. czy mozna ta sprawe zalatwic w domu? czy potrzebe sa leki? a moze wystarczy szczera rozmowa?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *