Słaby wzwód penisa

Słaba erekcja jest jednym z najczęściej występujących zaburzeń wzwodu u mężczyzn. Możemy wyróżnić dwa jej rodzaje:

  • erekcja miękka – mamy z nią do czynienia wówczas, gdy penis osiąga wzwód, ale nie jest dostatecznie usztywniony, w związku z tym nie może zostać wprowadzony do pochwy;
  • erekcja krótkotrwała – penis osiąga pełny wzwód, ale utrzymuje się on bardzo krótko i mija zanim zostanie on wprowadzony do pochwy.


Przyczyną takiego stanu rzeczy jest niedostateczne ukrwienie członka. W dużym uproszczeniu penis składa się z trzech komór. W jednej, zbudowanej z ciał gąbczastych, gromadzi się mocz i sperma. Dwie pozostałe zbudowane są z ciał jamistych. W trakcie wzwodu wypełniają się one krwią. Dzięki temu prącie sztywnieje i zwiększa swoje rozmiary. Jeśli zaburzony zostanie przepływ krwi w ciałach jamistych, wówczas członek nie osiągnie pełnego wzwodu, nie będzie odpowiednio usztywniony.

Przyczyny słabej erekcji bywają różne. W wielu przypadkach maja one podłoże organiczne i są związane z wadami wrodzonymi {zaburzony przepływ krwi, krótkie połączenia pomiędzy naczyniami krwionośnymi prącia) lub nabytymi (zmiany starcze, choroby typu miażdżyca, nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, guzy). Czasem zaburzenia wzwodu są spowodowane uszkodzeniem przewodnictwa nerwowego pomiędzy ośrodkiem erekcji w rdzeniu kręgowym, a narządami płciowymi. Do takiego uszkodzenia może dojść w trakcie zabiegów operacyjnych.

Zdarza się również, że alkohol, zwłaszcza wypity w nadmiarze, duża ilość papierosów lub inne używki uniemożliwiają osiągnięcie pełnej erekcji.

Jednakże czasem bywa tak, że mężczyzna na co dzień funkcjonujący „bez zarzutu” w niektórych sytuacjach zaczyna mieć kłopoty z erekcją. Wówczas może to oznaczać, że jego problemy maja podłoże psychiczne a nie organiczne. Zwłaszcza, jeżeli w innych sytuacjach (na przykład pieszczoty, masturbacja, marzenia erotyczne) nie ma problemu ze wzwodem, wówczas z całą pewnością można stwierdzić podłoże psychiczne zaburzeń wzwodu. Oznacza to, że od strony „mechanicznej” wszystko działa bez zarzutu, a blokada tkwi w głowie mężczyzny.

Do takich przyczyn można zaliczyć chociażby stres, strach przed zajściem partnerki w ciążę lub przed zarażeniem się jakąś chorobą. Niskie poczucie własnej wartości, obawa przed kompromitacją powodują, że mężczyzna nie osiąga pełnej erekcji.

W takiej sytuacji bardzo wiele zależy od partnerki, jej postawy i wyrozumiałości. Czasem wystarczy dłuższa stymulacja i bardziej intensywne bodźce. Ważne, aby mężczyzna nie poczuł się gorszy i mniej męski, gdyż w takiej sytuacji problem będzie się nasilał i może przekształcić się w całkowity brak erekcji.

Jeśli wspólne próby z partnerka nie dają oczekiwanego efektu, konieczna jest wizyta u specjalisty i podjęcie odpowiedniego leczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *