Zaburzenia wytrysku spermy

Wytrysk (inaczej ejakulacja ) jest to proces, w regulacji którego biorą udział: ośrodek ejakulacji w rdzeniu kręgowym oraz część współczulna układu nerwowego. Wytrysk można podzielić na cztery podstawowe etapy:

  • uczucie zbliżającego się wytrysku, które o kilka sekund poprzedza sam wytrysk;
  • skurcze w cewce moczowej;
  • uczucie wędrówki nasienia;
  • wytrysk nasienia na zewnątrz cewki moczowej.

Proces ten jest możliwy dzięki rytmicznym skurczom ciał jamistych prącia, które umożliwiają wędrówkę nasienia w jego wnętrzu oraz wyrzucenie go na zewnątrz.

Wśród zaburzeń wytrysku możemy wyróżnić kilka podstawowych rodzajów:

1)      Wytrysk bez stymulacji. Zdarza się on głównie młodym mężczyznom w postaci nocnych, niekontrolowanych  „wypadków” nazywanych polucjami lub zmazami nocnymi. Jest to charakterystyczne dla okresu dojrzewania i mija samoczynnie wraz z wiekiem.

2)      Wytrysk wsteczny. W tym przypadku mężczyzna osiąga orgazm ale do wytrysku nie dochodzi. Nasienie cofa się w głąb cewki moczowej, następnie do pęcherza moczowego i wraz z moczem jest wydalane z organizmu. Przyczyną są najczęściej choroby układu moczowo – płciowego, wady anatomiczne, cukrzyca, miażdżyca, zaburzenia neurologiczne, zabiegi operacyjne.

3)      Wtrysk przedwczesny. Następuje jeszcze przed wprowadzeniem członka do pochwy lub już po kilku pierwszych ruchach. Przyczyny mogą być organiczne (różne schorzenia i wady wrodzone) lub psychogeniczne ( leki, stres, depresja, skrywane preferencje seksualne, masturbacja ).

4)      Nasieniotok. Jest to ciągłe wyciekanie nasienia z cewki moczowej, które nie jest związane z podnieceniem seksualnym ani orgazmem. Przyczyną są najczęściej zaburzenia zwieraczy, niedowład nasieniowodów. Nasieniotok może być również powikłaniem przedwczesnego wytrysku.

5)      Wytrysk bez orgazmu. Mechanizm erekcji i ejakulacji nie jest zaburzony, jednakże wytrysk nie kończy się osiągnięciem orgazmu. Przyczyny tkwią w psychice mężczyzny i najczęściej jest to niechęć do partnerki, współżycie pod przymusem, z poczucia winy lub obowiązku.

6)      Wytrysk anestetyczny. Podobnie jak w przypadku nasieniotoku jest to wyciek nasienia z cewki moczowej. Inne są natomiast przyczyny. W tym przypadku podłożem zaburzeń są fobie, lęki, depresje, zaburzenia neurologiczne i psychogenne.

Zaburzenia wytrysku, podobnie jak inne dysfunkcje seksualne można i należy leczyć. W prawidłowym leczeniu kluczowa role odgrywa dokładne określenie podłoża zaburzeń. Każda terapia powinna być prowadzona pod nadzorem lekarza specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *