Zaburzenia wytrysku spermy

Wytrysk (inaczej ejakulacja ) jest to proces, w regulacji którego biorą udział: ośrodek ejakulacji w rdzeniu kręgowym oraz część współczulna układu nerwowego. Wytrysk można podzielić na cztery podstawowe etapy:

  • uczucie zbliżającego się wytrysku, które o kilka sekund poprzedza sam wytrysk;
  • skurcze w cewce moczowej;
  • uczucie wędrówki nasienia;
  • wytrysk nasienia na zewnątrz cewki moczowej.

Proces ten jest możliwy dzięki rytmicznym skurczom ciał jamistych prącia, które umożliwiają wędrówkę nasienia w jego wnętrzu oraz wyrzucenie go na zewnątrz.

Wśród zaburzeń wytrysku możemy wyróżnić kilka podstawowych rodzajów:

1)      Wytrysk bez stymulacji. Zdarza się on głównie młodym mężczyznom w postaci nocnych, niekontrolowanych  „wypadków” nazywanych polucjami lub zmazami nocnymi. Jest to charakterystyczne dla okresu dojrzewania i mija samoczynnie wraz z wiekiem.

2)      Wytrysk wsteczny. W tym przypadku mężczyzna osiąga orgazm ale do wytrysku nie dochodzi. Nasienie cofa się w głąb cewki moczowej, następnie do pęcherza moczowego i wraz z moczem jest wydalane z organizmu. Przyczyną są najczęściej choroby układu moczowo – płciowego, wady anatomiczne, cukrzyca, miażdżyca, zaburzenia neurologiczne, zabiegi operacyjne.

3)      Wtrysk przedwczesny. Następuje jeszcze przed wprowadzeniem członka do pochwy lub już po kilku pierwszych ruchach. Przyczyny mogą być organiczne (różne schorzenia i wady wrodzone) lub psychogeniczne ( leki, stres, depresja, skrywane preferencje seksualne, masturbacja ).

4)      Nasieniotok. Jest to ciągłe wyciekanie nasienia z cewki moczowej, które nie jest związane z podnieceniem seksualnym ani orgazmem. Przyczyną są najczęściej zaburzenia zwieraczy, niedowład nasieniowodów. Nasieniotok może być również powikłaniem przedwczesnego wytrysku.

5)      Wytrysk bez orgazmu. Mechanizm erekcji i ejakulacji nie jest zaburzony, jednakże wytrysk nie kończy się osiągnięciem orgazmu. Przyczyny tkwią w psychice mężczyzny i najczęściej jest to niechęć do partnerki, współżycie pod przymusem, z poczucia winy lub obowiązku.

6)      Wytrysk anestetyczny. Podobnie jak w przypadku nasieniotoku jest to wyciek nasienia z cewki moczowej. Inne są natomiast przyczyny. W tym przypadku podłożem zaburzeń są fobie, lęki, depresje, zaburzenia neurologiczne i psychogenne.

Zaburzenia wytrysku, podobnie jak inne dysfunkcje seksualne można i należy leczyć. W prawidłowym leczeniu kluczowa role odgrywa dokładne określenie podłoża zaburzeń. Każda terapia powinna być prowadzona pod nadzorem lekarza specjalisty.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *