Wzwód penisa

Erekcja zwana inaczej wzwodem jest to powiększenie i usztywnienie członka na skutek wypełnienia się ciał jamistych krwią. Proces tan mogą wywoływać różnorakie bodźce. Może być ona wywołana mechanicznie na przykład w czasie masturbacji. Najczęściej jednak jest wynikiem bodźców psychicznych. Może to być bliskość kobiety, jej zapach, szczegół wyglądu, dotyk, szept. Bodźcem może być też sama sytuacja, fragment filmu, czy też zdjęcie. Erekcja może również pojawiać spontanicznie w czasie snu, niejednokrotnie towarzyszy jej niekontrolowany wytrysk. Ich obecność jest bardzo ważna w przypadku impotencji, gdyż pozwala określić jej podłoże. Jeśli nocne wzwody występują, impotencja ma podłoże psychogenne. Jeśli ich brak – mamy do czynienia z impotencją organiczną.

Zdarzają się również spontaniczne wzwody członka spowodowane działaniem ośrodka w mózgu.

Podczas erekcji pobudzany jest ośrodek wytryskowy w rdzeniu kręgowym, co zazwyczaj (ale nie zawsze) prowadzi do wytrysku.

Wzwód członka jest konieczny aby możliwe było jego wprowadzenie do pochwy. Jego brak może prowadzić do impotencji.

Mimo, iż w wielu przypadkach bardzo łatwo dochodzi do erekcji członka, proces ten na poziomie fizjologicznym jest bardzo skomplikowany. Aby mogło dojść do wzwodu musi zadziałać jednocześnie układ nerwowy, krwionośny, mięśnie, a także całe mnóstwo substancji chemicznych.

Wszystko zaczyna się od bodźca, który pobudza ośrodek erekcji znajdujący się w rdzeniu kręgowym. Stamtąd wychodzi impuls nerwowy, który rozpoczyna łańcuch skomplikowanych reakcji chemicznych prowadzących w rezultacie do rozszerzenia naczyń krwionośnych w członku. Dzięki temu ciała jamiste napełniają się krwią, a to z kolei powoduje, że członek powiększa się i usztywnia. Jeśli erekcja się utrzymuje następuje skurcz mięśni krocza. Wszystko to razem umożliwia wprowadzenie członka do pochwy.

Erekcja składa się z trzech etapów:

–          Emisja – jest to przejście nasienia do tylnej części cewki moczowej.

–          Ejakulacja – polega na wyrzuceniu nasienia poza organizm mężczyzny.

–          Orgazm – subiektywne uczucie powstające w ośrodkowym układzie nerwowym, będące stanem największego podniecenia seksualnego.

Ejakulacja (wytrysk) jest niejako konsekwencją wzwodu i następuje  pod wpływem aktywacji ośrodka ejakulacji w rdzeniu kręgowym. Pobudzenie tego ośrodka powoduje skurcz nasieniowodów oraz gruczołu krokowego, co skutkuje wyrzuceniem z penisa spermy. Procesowi temu najczęściej towarzyszy orgazm.

W prawidłowym przebiegu erekcji jej zanik następuje dopiero po wytrysku. Układ nerwowy wysyła wówczas bodźce do zastawek w ciałach jamistych penisa, powodując ich odblokowanie i odpływ krwi, a w konsekwencji jego przejście w „stan spoczynku”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *