Przyczyny impotencji

Impotencja może być wywoływana przez wiele różnych czynników, które można podzielić na kilka zasadniczych grup: psychiczne, organiczne, związane z partnerem, wiekiem, długotrwałym zażywaniem leków, używkami, nadwagą. Trudno powiedzieć, które z tych przyczyn mają największy wpływ na pojawienie się impotencji. Wszystko jest indywidualną kwestią każdego mężczyzny.

Tym niemniej na podstawie przyczyn wyróżniamy pięć podstawowych typów impotencji: psychogenną, na tle hormonalnym, na tle krążeniowym, neurogenną (urazy i choroby kręgosłupa w miejscu, gdzie znajduje się ośrodek odpowiedzialny za impotencję) i mieszaną.

Psychiczne przyczyny impotencji mogą być bardzo różne. Pamiętajmy, że podstawową wiedzę i wartości wynosimy z domu. Temat seksualności i stosunków płciowych różnie jest przedstawiany w zależności od religii i narodowości. Jedni są bardziej „wyzwoleni” w tych kwestiach, dla innych seks jest czymś złym i brudnym. Takie przekonania zakorzeniają się głęboko w podświadomości i bardzo utrudniają kontakty seksualne, powodując często impotencję. Również traumatyczne przeżycia z dzieciństwa związane z seksualnością mogą przynieść podobny skutek.

Nie bez znaczenia jest też nasze samopoczucie. Obecne czasy charakteryzuje swoisty „wyścig szczurów”. Pracujemy często niemal na okrągło w stresie i atmosferze nieustannej rywalizacji. Niestety, nie można być najlepszym we wszystkim. Przemęczenie, przepracowanie, stres, depresja, bardzo szybko znajdą odbicie w sypialni.

Ogromne znaczenie dla satysfakcjonującego pożycia  ma wybór właściwego partnera seksualnego. Problemy życia codziennego, kłótnie, niedomówienia, ciągłe pretensje skutecznie uniemożliwiają erekcję. Podobnie zdarza się w sytuacji, gdy partnerzy źle dobrali się w sensie fizycznym: kobieta nie pociąga mężczyzny lub okazuje się, że jest on homoseksualistą.

Nie bez znaczenia pozostaje również wiek mężczyzny. Zupełnie naturalną rzeczą jest, że dwudziestolatkowi do podniecenia wystarczy kilka minut i zdjęcie atrakcyjnej kobiety, podczas gdy pięćdziesięciolatek będzie potrzebował konkretnych i dłużej trwających bodźców erotycznych aby osiągnąć wzwód. Nie oznacza to jednak, że w zaawansowanym wieku życie seksualne nie jest możliwe. Jednak wymaga to od partnerów dużo więcej zaangażowania i cierpliwości.

Do najważniejszych przyczyn impotencji zaliczają się również choroby przewlekłe, takie jak: cukrzyca, nadciśnienie tętnicze. Jest to bardzo trudny temat, wymagający osobnego omówienia.

Na koniec należy podkreślić, że żadna przyjmowana substancja, bez względu na to czy jest to długotrwale stosowany lek {np. przeciwnadciśnieniowy), czy tez nikotyna, alkohol nie pozostaje bez skutków ubocznych dla organizmu. Podobnie jest z nadwagą. W tym przypadku cały organizm jest obciążony. Uczucie otyłości, spowolnienia, powoduje, że mężczyzna często nie jest w stanie osiągnąć wzwodu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *